Aktuality

Nové možnosti platieb vo verejnej doprave

Cestujúcim v Žilinskom kraji je umožnený pokrokový spôsob úhrady platieb za využívanie verejnej dopravy.

Nové možnosti platieb vo verejnej doprave

Verejná doprava v Žilinskom samosprávnom kraji prechádza postupnou modernizáciou technológií vybavovania cestujúcich, čo so sebou prináša jednoduché, efektívne a bezpečné riešenia pri nákupe cestovných lístkov.

Slovenská autobusová doprava Žilina, a.s.

Spoločnosť SAD Žilina prináša od 1. júna 2021 novinku v oblasti modernizácie a efektívneho fungovania prímestskej a mestskej hromadnej dopravy v Kysuckom Novom Meste a Čadci -  úhradu cestovného v autobuse nasledovnými platobnými prostriedkami:

-    Platobná karta (VISA, MasterCard)

-    Google Pay (smartfón, smarthodinky)

-    Apple Pay (smartfón, smarthodinky)

Stačí, ak cestujúci priloží platobnú kartu, smartfón alebo smarthodinky k čítačke dopravných kariet a počká na vydanie cestovného lístka. Každý autobus, v ktorom je možná bezkontaktná platba, je označený piktogramom na nástupných dverách autobusu.

Bezkontaktná platba platobnou kartou, hodinkami alebo smartfónom je ekvivalent hotovostnej platby. Výška cestovného pri platbe platobnou kartou je rovnaká, ako pri platbe v hotovosti. 

ARRIVA Liorbus, a.s.

Spoločnosť ARRIVA Liorbus prináša pre svojich cestujúcich nový spôsob úhrady cestovného. Cestujúcim so smartfónom s operačným systémom Android je k dispozícii úhrada cestovného prostredníctvom virtuálnej dopravnej karty.

Virtuálnou dopravnou kartou uloženou v aplikácii Ubian a aplikácii Google Pay je možné:

-    zaplatiť za cestovné v autobusoch,

-    dobiť si kredit,

-    kúpiť si predplatný časový lístok v eshope.

Po aktivácii virtuálnej dopravnej karty v mobilnom telefóne získate plnohodnotnú náhradu plastovej dopravnej čipovej karty. Ak ste držiteľom plastovej čipovej karty, naďalej môžete používať nezávisle obe karty – plastovú aj virtuálnu kartu, nakoľko každá karta má svoje číslo a samostatný účet.

Platba cestovného mobilným telefónom je možná na linkách prímestskej a mestskej autobusovej dopravy na Liptove a Orave. Pre zaplatenie nemusí mať cestujúci pripojenie na internet, stačí zapnuté NFC. Použitie je jednoduché, po priložení mobilu k čítačke kariet približne o 2 sekundy zaznie zvukový signál ako pri platbe plastovou dopravnou kartou a palubný počítač vydá cestovný lístok.

Postup k aktivácii a použitiu virtuálnej dopravnej karty nájdete TU.

Okrem nových možností úhrady cestovného v prímestskej autobusovej doprave v Žilinskom kraji, zostáva k dispozícií možnosť úhrady cestovného z elektronickej peňaženky dopravnej karty alebo v hotovosti. Úhrada cestovného z dopravnej karty je cenovo zvýhodnená oproti platbe v hotovosti. 

Dopravný podnik mesta Žiliny, s.r.o.

Od 1.4.2021 prišlo v MHD Žilina k zmene pásmovej tarify na novú časovú tarifuZmena tarify so sebou prináša aj nové možnosti úhrady cestovného. 

Základ novej časovej tarify tvorí 60-minútový a 12-minútový cestovný lístok, ktoré si môže cestujúci zakúpiť v papierovej podobe z automatov na cestovné lístky, prípadne na predajných miestach DPMŽ. 

Novými možnosťami kúpy jednorazových cestovných lístkov (JCL) je ich zakúpenie prostredníctvom dopravnej karty z elektronickej peňaženky na všetkých označovačoch cestovných lístkov vo vozidlách MHD. Druhou možnosťou kúpy JCL je ich úhrada z platobnej karty iba v žltých označovačoch cestovných lístkov vo vozidlách MHD. Takto zakúpené cestovné lístky sú pre cestujúcich cenovo zvýhodnené. 

Predplatné cestovné lístky (PCL) si cestujúci môže zakúpiť na dopravnú kartu prostredníctvom e-shopu, prípadne na predajných miestach DPMŽ (Mestský úrad a Námestie Andreja Hlinku). 

Zdroj obrázka: Travel photo created by freepik - www.freepik.com