Aktuality

Rajecká dolina, Žilina a Kysuce sa pripravujú na spustenie integrovaného dopravného systému – IDS ŽSK

Prípravy na spustenie Integrovaného dopravného systému Žilinského kraja vrcholia. Prebiehajú integračné testy medzi dopravcami, synchronizujú sa systémy, ktoré umožnia cestujúcim využívať verejnú osobnú dopravu jednoduchšie.

Rajecká dolina, Žilina a Kysuce sa pripravujú na spustenie integrovaného dopravného systému – IDS ŽSK

S jedným cestovným lístkom budete môcť cestovať rôznymi dopravnými prostriedkami - vlakom, prímestským autobusom aj mestskou hromadnou dopravou v Žiline, Čadci alebo Kysuckom Novom Meste. Pilotná 1. etapa zavedenia IDS v Žilinskom kraji pokryje lokalitu Rajec – Žilina - Kysuce. Do systému sú zapojení dopravcovia SAD Žilina, Železničná spoločnosť Slovensko a Dopravný podnik mesta Žiliny.

Cestujúcim zavedenie integrovanej dopravy prinesie viacero výhod - lacnejšie, rýchlejšie a jednoduchšie cestovanie verejnou dopravou.

JEDEN CESTOVNÝ LÍSTOK:
Ak sa rozhodnete cestovať verejnou dopravou, postačí vám jeden cestovný lístok, ktorý bude prestupný a umožní neobmedzené cestovanie počas doby platnosti predplatného cestovného lístka prímestskými autobusmi, vlakmi aj MHD v rámci pilotného územia Rajecká dolina - Žilina - Kysuce.

LACNEJŠIE CESTOVANIE:
Integrovaný dopravný systém ovplyvní priaznivo aj cenník verejnej dopravy - nová tarifa IDS ŽSK prinesie výrazné zľavy pre pravidelných cestujúcich, ktorí budú využívať predplatné cestovné lístky (PCL). Zľavy pre pravidelných cestujúcich sa môžu pohybovať na úrovni aj viac ako 40 %. V praxi to znamená, že aj ak cestujete verejnou dopravou len niekoľkokrát v mesiaci, už sa vám môže oplatiť zakúpiť si predplatný cestovný lístok.

RÝCHLEJŠIE A EKOLOGICKY:
Tým, že budú cestovné lístky prestupné medzi rôznymi dopravcami, na viacerých trasách bude cestovanie vďaka krátkym prestupným časom aj rýchlejšie a pružnejšie. Využívanie IDS je tiež jedným z nástrojov podpory ekologických riešení v spoločnosti.

 

Dôležité informácie pre cestujúcich

Aktuálne dopravné karty vydané zapojenými dopravcami (SAD Žilina, Železničná spoločnosť Slovensko, DPMŽ) bude možné využívať aj naďalej v rámci Integrovaného dopravného systému (IDS ŽSK). Pre zjednodušenie využívania dopravných služieb však bude postačovať už len jedna dopravná karta. To znamená, že ak má cestujúci v súčasnosti viac kariet od rôznych dopravcov, po spustení IDS ŽSK mu na cestovanie bude postačovať už len jedna dopravná karta bez ohľadu na to, v ktorom dopravnom prostriedku sa nachádza. Cestujúci sa sám rozhodne, ktorú kartu bude používať v rámci cestovania integrovanou dopravou.

 

Kde nájdete viac informácií o projekte IDS ŽSK?

Organizátorom integrovaného dopravného systému Žilinského kraja je spoločnosť Integrovaná doprava Žilinského kraja, s.r.o. Jej zriaďovateľmi sú Žilinský samosprávny kraj a mesto Žilina.  Všetky informácie o cestovaní v IDS ŽSK nájdete na www.idzk.sk v časti Informácie pre cestujúcich.

 

Schéma tarifných zón

SCHÉMA NA STIAHNUTIE V PDF

CENNÍK NA STIAHNUTIE V PDF

Zóny v I. Etape IDS ŽSK

Žilina + Rajecká dolina

Kysuce

Zóna 99

Žilina bez MHD

Zóna 100

Žilina

Zóna 101

Turie, Porúbka, Lietavská Lúčka,

Lietava, Lietavská Svinná-Babkov

Podhorie

Zóna 102

Rajecké Teplice, Konská, Kamenná Poruba,

Zbyňov, Kunerad, Stránske, Jasenové*, Kľače*

Zóna 103

Jasenové*, Kľače*, Rajec, Šuja, Ďurčiná, Rajecká Lesná, Malá Čierna, Veľká Čierna

Zóna 104

Fačkov

Zóna 105

Čičmany

*Obce Jasenové a Kľače sú zaradené do dvoch zón 102 a 103, nakoľko všetky ich zastávky ležia na hranici týchto zón. Cestujúcemu postačuje zakúpenie jednej zo zón, do ktorej obec spadá podľa smeru jazdy cestujúceho.

Zóna 200

Čadca

Zóna 201

Oščadnica

Zóna 202

Krásno nad Kysucou, Zborov nad Bystricou

Zóna 203

Klubina, Stará Bystrica, Radôstka

Zóna 204

Nová Bystrica

Zóna 205

Povina, Lodno, Kysucký Lieskovec, Dunajov,

Ochodnica

Zóna 206

Radoľa, Kysucké Nové Mesto

Zóna 207

Horný Vadičov, Dolný Vadičov, Snežnica, Lopušné Pažite

Zóna 208

Nesluša, Rudinská, Rudina, Rudinka

 

Zapojení dopravcovia v I. Etape IDS ŽSK

Slovenská autobusová doprava Žilina, akciová spoločnosť - www.sadza.sk

Dopravný podnik mesta Žiliny s.r.o. - www.dpmz.sk

Železničná spoločnosť Slovensko, a.s. - www.zssk.sk