CYKLOBUS - vaše letné dobrodružstvá!

SAD Žilina opäť ponúka možnosť využiť prepravu bicyklov cyklobusmi. Ak sa chystáte na cyklo výlet, svoje miesto pre bicykel si môžete rezervovať dopredu - priamo na stránke www.amsbus.sk alebo osobne na Klientskych centrách SAD Žilina (AS Žilina, AS Martin, AS Čadca), prípadne u všetkých predajcov cestovných lístkov a miesteniek AMSBus.

Cyklobusová sezóna 2024 štartuje 4. mája, do lokalít Terchová, Nová Bystrica a Turčianske Teplice. Cyklobusové spoje budú premávať v sobotu, nedeľu a vo sviatok od 4.5.2024 do 29.9.2024. V termíne od 12. júla do 30. augusta 2024, teda počas letných prázdnin, budú cyklobusy jazdiť aj v piatok.

CESTOVNÉ PORIADKY CYKLOBUSOV

050111 Žilina – Kysucké Nové Mesto – Nová Bystrica

050177 Žilina - Terchová, Vrátna

509401 Turčianske Teplice - Mošovce

Info leták

ORAVA A LIPTOV

Cyklobus na Liptove

Cyklobus na Orave

Arriva Liorbus prevádzkuje cyklobusy v dvoch regiónoch - Orava a Liptov. Premávať začnú 01.06.2024 (sobota) pri príležitosti Medzinárodného dňa detí. Cyklobusy na Orave budú jazdiť do 30.09.2024 a to cez víkendy, sviatky a denne počas letných prázdnin. Cestovný lístok si môžu cestujúci zakúpiť priamo u vodiča. Cyklobus na Orave bude premávať na trase Trstená – Nižná – Zuberec – Zverovka. Vďaka spolupráci s Oblastnou organizáciou cestovného ruchu – VISIT Liptov budú môcť nadšenci cyklistiky poznávať aj v tomto roku krásy miest na trase Liptovský Mikuláš – Liptovský Hrádok – Vavrišovo – Pribylina – Štrbské Pleso. Cyklobusy na Liptove budú premávať počas víkendov a sviatkov. Cyklobusová sezóna na Liptove končí 29. 09. 2024. V prípade Arrivy bude na oboch trasách premávať cyklonosič (kapacita 6 ks). Najvyťaženejšia bola v minulom roku trasa Liptovský Mikuláš – Štrbské Pleso.

Cena za prevoz bicykla ostáva u oboch prepravcov aj naďalej na úrovni 0,50 €. Okrem spomínanej ceny za prepravu bicykla je cestujúcemu účtovaná cena lístka za seba (obyčajné cestovné, zľavnené, integrované predplatné cestovné lístky PCL) podľa tarifných podmienok oboch spoločností.

Cestujúcich upozorňujeme, že na prepravu na cyklonosiči s kapacitou 6 ks bicyklov, je povolené prepravovať iba štandardné bicykle do hmotnosti 20 kg. Povinnosťou cestujúceho je pred prepravou si skontrolovať váhu bicykla, hlavne pri elektrobicykli, prípadne pred prepravou zdemontovať akumulátor, ak sa tým dosiahne zníženie váhy bicykla pod maximálnu prepravovanú hmotnosť bicykla. Pri preprave elektrobicyklov na cyklonosiči alebo cyklovleku sa odporúča, v prípade ak to konštrukcia elektrobicykla umožňuje, zdemontovať akumulátor.

CYKLOTRASY V MALEJ FATRE

Všetkých milovníkov cykloturistiky čaká v regióne Malej Fatry, v okolí Žiliny a na Kysuciach najhustejšia sieť cyklotrás na Slovensku. Celkovo viac ako 645 km cyklotrás rôznej obtiažnosti. Väčšina z nich sú MTB, ale nájdete tu aj asfaltové mimoúrovňové cyklotrasy. Trasy náročné, stredne ľahké i pre najmenších cyklistov. Pre adrenalínových jazdcov i pre rekreačných cykloturistov. LINK: Cyklotrasy v Malej Fatre

CYKLOTRASY TURIEC

Región Turiec môžeme označiť aj rajom pre cyklistov, pretože sa tu nachádza až vyše 400 kilometrov cyklotrás. Milovníci cyklistiky si môžu vyberať z cyklotrás rôznej náročnosti a každý si príde na svoje. Začiatočníci majú na výber trasy vhodné na objavovanie krásnych prírodných scenérií turčianskej doliny a pre skúsenejších cyklistov sa tu nachádzajú náročnejšie trasy so strmými klesaniami alebo stúpaniami.. LINK: E-bike program v Turci

Cyklobus Liptov

Cyklobus Orava